BAĞCILIK


 

Bağcılık Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları


Bağcılık taban puanları

 

Aşağıdaki tabloda Bağcılık Taban puanları nı bulabilirsiniz.

 

Bağcılık programının amacı, kaliteli üzüm yetiştirme ve üzümden şarap, sirke vb. Ürünlerin imali konularında çalışacak insan gücünü yetiştirmektir. Bağcılık teknikerleri kamu sektörüne veya özel sektöre ait bağlarda ve şaraphanelerde görev alabilirler.

Programın Amacı: Bağcılık programının amacı, kaliteli üzüm yetiştirme ve üzümden şarap, sirke vb. ürünlerin imali konularında çalışacak insangücünü yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Bağcılık programında zirai botanik, zirai meteoroloji,bağ hastalıkları, asmanın tanımı, toprak bilgisi, bağlarda yabani otlar, şarap ve şıra teknolojisi ve bilgisayar gibi dersler okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler: Bağcılık programına girmek isteyenlerin biyoloji ve özellikle botaniğe ilgi duymaları ve açık havada çalışmaktan hoşlanmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Bağcılık programını bitirenlere “Bağcılık Teknikeri” ünvanı verilir. Bağcılık teknikeri kaliteli üzüm elde etmek için asmaların aşılanması, toprağın gübrelenmesi, asmaların zararlılardan korunması, üzümlerin kurutulması veya işlenerek şarap, sirke, meyve suyu yapılması ile ilgili işleri yürütür. Bağcılık teknikeri ziraat mühendisinin gözetimi ve denetimi altında çalışır.

Mezunların Kariyer Olanakları
  • Bağcılık teknikerleri kamu ve özel sektöre ait bağlar, şarap ve meyve suyu fabrikaları, Tarım Bakanlığına bağlı Bağcılık Araştırma Enstitülerinde çalışabilirler.Ülkemizin bir tarım ülkesi olmasına karşın, ne yazık ki ziraat alanında yetişmiş elemanların işe yerleştirilmeleri oldukça güç olmaktadır.

 

 

Program AdıPuan TürüGenel Kont.Genel Yerl.En Küçük PuanEn Büyük Puan
MANİSA CELÂL BAYAR ÜNİVERSİTESİ/Alaşehir Meslek Yüksekokulu/BağcılıkTYT2016186.05035232.72562

 

Bağcılık bölümü için kaç net gerekir ?

Bağcılık için kaç net lazım

 

BU SAYFALARI DA İNCELEYİN

TARLA BİTKİLERİ TABAN PUANLARI

 

TOPRAK BİLİMİ VE BİTKİ BESLEME TABAN PUANLARI

 

FİDAN YETİŞTİRİCİLİĞİ TABAN PUANLARI

 

GENEL BAĞCILIK

 

Değerlendirme
Değerlendirme Tarihi
Taban Puan Tabloları
Bağcılık Taban Puanları
Verilen Not
51star1star1star1star1star