ÇAY TARIMI


 

Çay Tarımı Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları


Çay tarımı taban puanları

 

Aşağıdaki tabloda Çay tarımı Taban puanları nı bulabilirsiniz.

 

 

Mezunların Kariyer Olanakları
  • Bölüm mezunlarının devlet kurumlarında faaliyet göstermesi her zaman mümkün olmayabilir; ancak özel sektörde de iş bulmak pek zor olmayacaktır. Artık işletmeler eğitimli, deneyimli elemanları tercih etmektedir. Bölüm mezunları aşağıdaki kurum veya işletmelerde iş bulma imkanına sahiptir. – Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü ve bu müdürlüğe bağlı fabrikaları – Özel sektöre bağlı çay işletmeleri – Çay analiz Laboratuvarları – Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve ilgili birimleri – Araştırma Enstitüleri – Çayın Pazarlaması ile ilgili firmalar
  • Programın tüm gereksinimlerini yerine getirerek başarı ile tamamlayan ve 8 haftalık işyeri stajını yapan “Çay Tarımı ve İşleme Teknolojisi” programından mezun öğrencilere “Önlisans” diploması verilir ve “Tekniker” unvanı alırlar.
  • Çay Tarımı ve İşleme Teknolojisi programı çay sektöründe çayın yetiştirilmesi, çaylık alanlarının belirlenmesi, çay yapraklarının işlenerek kuru çay haline getirilmesi, yaş ve kuruçay analizlerinin yapılması ve bu çayların pazarlanması işlerinde çalışacak ara insan gücünü yetiştirir. Önlisans programı, Çay sektörünün gerektirdiği tüm alanlarda yetkin, verimli ve uzman bir Çay Eksperi vermek üzere hazırlanmıştır. Birinci yarıyıl dersleri, farklı bilgi düzeyine sahip öğrencileri aynı bilgi seviyesine getirmek için başlıca Kimya, Matematik, Bilgisayar derslerini birinci ve ikinci yarıyılda ayrıca zorunlu alan dersi olarak Botanik, Toprak Bilgisi , Bitki Besleme , Tarımsal Ekoloji, Genel Ekonomi derslerini içerir. İkinci yılda sunulan zorunlu dersler, Çay Tarımı, Çay Teknolojisi, Gübreler ve Gübreleme, Arazi yönetimi, Çay Analizleri, Çay Ekonomisi ve Pazarlama, Yaş Çay Ürünü Alım Esasları, Organik Tarım dersleri mevcuttur. Öğretimin üçüncü ve dördüncü yarıyıllarında seçmeli dersler bulunmaktadır. Bu dersler sayesinde öğrencilere Çay Eksperliğine ilişkin olarak geniş bir ders açılımı sunulmaktadır. Öğrenciler 2 yaz tatilinde toplam olarak en az 8 hafta mesleki staj yapmak zorundadırlar.

 

Program AdıPuan TürüGenel Kont.Genel Yerl.En Küçük PuanEn Büyük Puan
RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ (RİZE)/Pazar Meslek Yüksekokulu/Çay Tarımı
ve İşleme Teknolojisi
TYT6062214.83994314.79149

 

BU SAYFALARI DA İNCELEYİN

GIDA MÜHENDİSLİĞİ TABAN PUANLARI

 

ORGANİK TARIM TABAN PUANLARI

 

BAĞCILIK TABAN PUANLARI

 

RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ

Değerlendirme
Değerlendirme Tarihi
Taban Puan Tabloları
Çay Tarımı Taban Puanları
Verilen Not
51star1star1star1star1star