ERMENİ DİLİ VE EDEBİYATI


 

Ermeni Dili ve Edebiyatı Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları


Ermeni dili ve edebiyatı taban puanları

 

Aşağıdaki tabloda Ermeni dili ve edebiyatı Taban puanları nı bulabilirsiniz.

 

 

Mezunların Kariyer Olanakları
  • Bu bölümden mezun olan kişiler özel turizm şirketlerinde, rehberlik bölümlerinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müzelerde çevirmen veya rehber olarak da çalışabilirler. Özellikle Doğu Anadolu Bölgesi içerisinde iki devlete ait ortak bir kültür mirasının olması bu bölgede turizmi ve ticareti geliştirir. Ayrıca İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı gibi önemli kurumlarda bu bölümden mezun olan kişiler çalışabilir. Bölüm mezunlarının İngilizce ve diğer yabancı dillerde gelişim göstermesi Avrupa’da çeşitli kültür noktalarında iş imkanı sağlar. Ermenistan ve Türkiye arasında ticaret yapan şirketlerin ilgili bölümlerinde de kariyerlerini sürdürebilirler.
  • Kendine has alfabesiyle Ermeni dili, son derece zengin ve köklü bir tarihi geçmişe sahiptir. Ermeni dili, Doğu Ermenicesi ve Batı Ermenicesi olmak üzere ikiye ayrılır. Hint-Avrupa dil ailesine mensup bağımsız bir alt grup dili olan Ermenice, Ermenistan Cumhuriyeti’nin resmi dilidir. Başta Türkiye olmak üzere, Ortadoğu, Kafkaslar ve birçok Avrupa ülkesinde konuşulan Ermenicenin günümüzde yaklaşık 6 milyon kişi tarafından kullanıldığı tahmin edilmektedir.
  • Ermeni Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunları, özel sektörlerde istihdam edilebilecekleri gibi üniversiteler ve kamu kurumlarında çalışabilmektedirler. Bunların yanı sıra çeşitli resmi ve özel arşivlerde de görev almaları mümkündür.Mezunlar istihdam edilmesi amaçlanan özel ve kamu kurumları arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri, Dışişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Yazma Eserler Kurumu, Kütüphaneler, Üniversiteler, STK’lar sayılabilir.

 

Program AdıPuan TürüGenel Kont.Genel Yerl.En Küçük PuanBaşarı SıralamasıEn Büyük Puan
ANKARA ÜNİVERSİTESİ/Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi/Ermeni Dili ve Kültürü
(Ermenice)
DİL203243.89666292.75598
ERCİYES ÜNİVERSİTESİ (KAYSERİ)/Edebiyat Fakültesi/Ermeni Dili ve EdebiyatıDİL305207.18761
Dolmadı
235,74613
264,36121
Dolmadı
Dolmadı
72.900
61.600
251.42242

 

BU SAYFALARI DA İNCELEYİN

SÜRYANİ DİLİ VE EDEBİYATI TABAN PUANLARI

 

LATİN DİLİ VE EDEBİYATI TABAN PUANLARI

 

KÜRT DİLİ VE EDEBİYATI TABAN PUANLARI

 

YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ

Değerlendirme
Değerlendirme Tarihi
Taban Puan Tabloları
Ermeni Dili ve Edebiyatı Taban Puanları
Verilen Not
51star1star1star1star1star