GELENEKSEL TÜRK SANATLARI


 

Geleneksel Türk Sanatları Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları


Geleneksel türk sanatları taban puanları

 

Aşağıdaki tabloda Geleneksel Türk Sanatları Taban puanları nı bulabilirsiniz.

 

 

Mezunların Kariyer Olanakları
  • Mezunlar Kültür ve Turizm Bakanlığına, belediyelere ve çeşitli kamu kuruluşlarına bağlı
    kütüphane, müze, eğitim kurumu vb. birimlerde sanatçı, restoratör, patolog, eksper ya da eğitmen olarak, tasarıma dayalı üretim yapan özel sektörde, çeşitli özel koleksiyonlarda sanat danışmanı olarak görev yapabilmekte veya serbest sanatçı olarak çalışabilmektedir.

    Bu program mezunları; ilgili Sanat Alanlarında kamu, veya özel sektörde çalışma imkanına
    sahiptirler. Ayrıca sanatçı olarak, atölye sistemi ile sanatlarını devam ettirir, ürettikleri eserleri sergileyebilirler. Danışman olarak sanatları ile ilgili Ekspertis olabilirler . Restorasyon ve Konservasyon konularında ise alanları ile ilgili görev alabilirler, danışmanlık yapabilirler. Lisans yeterliliği yanı sıra Pedagojik Formasyon programını tamamlamaları koşuluyla öğretmen olarak atanabilirler.

  • Geleneksel Türk Sanatları Bölümü adı altında, Hat (Yazı), Tezhip, Çini, Halı-Kilim ve Eski Kumaş Desenleri ve Cilt Anasanat Dalları’nda eğitim ve öğretimine devam etmeye başlar. Bölüm bünyesi içerisinde temel derslere ilave olarak ebru, minyatür ve kalemişi dersleri de bulunmaktadır.
    Bölüm giriş sınavları iki aşamalıdır. Baraj sınavında başarılı olan aday, bölümün kendi bünyesinde yapılan çizim sınavında da istenen puanı almak zorundadır. Geleneksel Türk Sanatları Bölümü öğrencileri, iki yarıyıllık temel eğitimden sonra; üçüncü yarıyıldan itibaren Hat (Yazı), Tezhip, Çini, Halı-Kilim ve Eski Kumaş Desenleri ve Cilt Anasanat Dalları’ndan birini seçerler. Sekiz yarıyıl süren lisans eğitiminin son yarıyılı diploma projesi çalışmalarını kapsar. Öğrenciler seçtikleri bir öğretim üyesi danışmanlığında diploma projesini hazırlayıp mezun olurlar. Bölümde Güzel Sanatlar Enstitüsü’ne bağlı olarak yürütülen yüksek lisans ve sanatta yeterlik programları da uygulanmaktadır.

 

Program Adı
SÖZEL
Genel Kont.Genel Yerl.En Küçük PuanBaşarı SıralamasıEn Büyük Puan
ANKARA HACI BAYRAM VELİ ÜNİVERSİTESİ/Sanat ve Tasarım Fakültesi/Geleneksel Türk
Sanatları (M.T.O.K.)
1617237,08839
255,99389
---
---
714.550
394.438
---
---
331.03132

 

BU SAYFALARI DA İNCELEYİN

SANAT VE KÜLTÜR YÖNETİMİ TABAN PUANLARI

 

SANAT TARİHİ TABAN PUANLARI

 

ARKEOLOJİ VE SANAT TARİHİ TABAN PUANLARI

 

MİMAR SİNAN ÜNİVERSİTESİ

Değerlendirme
Değerlendirme Tarihi
Taban Puan Tabloları
Geleneksel Türk Sanatları Taban Puanları
Verilen Not
51star1star1star1star1star