HİNDOLOJİ


 

Hindoloji Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları


Hindoloji taban puanları

 

Aşağıdaki tabloda Hindoloji Taban puanları nı bulabilirsiniz.

 

 

Mezunların Kariyer Olanakları
  • Mezunlar Dış işleri Bakanlığı ve Kültür Bakanlığı gibi çeşitli Devlet dairelerinde,  TRT’de ve Özel Televizyonlarda, Özel Şirketlerde iş bulabilmektedirler.
  • Anabilim Dalımızın temeli Fakültemizin kuruluşu ile beraber atılmıştır. Hindistan bilgisi anlamına gelen Hindoloji Anabilim Dalında, Hint-Avrupa dil ailesi adı altında toplanan dillerin başı kabul edilen Sanskrit dilinin filolojisi ve edebiyatı üzerinde durulmaktadır. Kökeni M.Ö.1500 yıllarına kadar inen bu çok zengin dilin edebiyatı ve kültürü içinde bulunan dilbilgisi, felsefe, din, mitoloji, tarih, tiyatro tarihi, bilim tarihi gibi konuları da incelenmektedir. Bu konular içinde Hindoloji’nin ulusal tarih, kültür ve dilimiz ile olan ilişkilerinin araştırmada ışık tutacak bilgiler verilmeye çalışılmaktadır. Bunun yanında modern Hint dillerinden biri olan Hindi dili de okutulmaktadır.Dört yıllık lisans öğretimi seviyesinde temel öğretim olarak öğrencilere, Sanskrit filolojisinin tarihi, eldeki metinlerin kronolojik düzenlemesi ve kapsamları, metinlerin yazıldığı devanagari alfabesi, gramer, edebiyat ve kültür tarihi, çeşitli metin tercümeleri gibi konular gösterilmektedir.Lisansüstü öğretiminde lisans öğretiminde verilen temel bilgilerin ışığında yüksek Sanskrit grameri, edebiyat tarihi ve kültür tarihi ile ilgili metinlerin derinlemesine incelenmesi ve Türk diline çevirileri yapılmaktadır.

    Anabilim Dalımızda 1 Profesör, 1 Doçent, 1 Araştırma Görevlisi, 1 Hintli Uzman görev yapmaktadır. Hintli uzmanlar üç senede bir değişmektedir. Mezunlarımız Dışişleri Bakanlığı ve Kültür Bakanlığı gibi çeşitli Devlet dairelerinde,  TRT’de ve Özel Televizyonlarda, Özel Şirketlerde iş bulabilmektedirler.

 

 

Program Adı
DİL
Genel Kont.Genel Yerl.En Küçük PuanBaşarı SıralamasıEn Büyük Puan
ANKARA ÜNİVERSİTESİ/Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi/Hindoloji3021208.00261
274,22363
292,03306
290,92167
Dolmadı
66.073
57.700
49.700
310.87666

 

BU SAYFALARI DA İNCELEYİN

DİLBİLİM TABAN PUANLARI

 

URDU DİLİ VE EDEBİYATI TABAN PUANLARI

 

SİYASET BİLİMİ BÖLÜMLERİ TABAN PUANLARI

 

HİNDOLOJİ

Değerlendirme
Değerlendirme Tarihi
Taban Puan Tabloları
Hindoloji Taban Puanları
Verilen Not
51star1star1star1star1star