İBRANİ DİLİ VE EDEBİYATI


 

İbrani Dili ve Edebiyatı Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları


İbrani dili ve edebiyatı taban puanları

 

Aşağıdaki tabloda İbrani dili ve edebiyatı Taban puanları nı bulabilirsiniz.

 

 

Mezunların Kariyer Olanakları
  • Türkiye’de İbraniceyi bilenlerin sayısı yok denilebilecek kazar azdır. Türkiye-İsrail’in ticari ilişkileri bulunmaktadır. İbrani dilini iyi öğrenenler büyük şirketlerin ihracat ve ithalat departmanlarında veya kamuda rahatlıkla iş bulup çalışma imkanına sahiptirler.
  • İbrani Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Türkiye’de ilk olarak Erciyes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölümü bünyesinde 2010 yılında akademik anlamda büyük bir eksikliği doldurma amacıyla kurulmuştur. Halen Türkiye’de tek olma özelliğini korumaktadır.
    Her yıl artan öğrenci sayısı ile eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir. İbrani Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalında 2017-2018 eğitim öğretim yılında bulunan öğrenci sayısı toplam 165 kişidir. Öğrenciler 4 yıllık (8 dönem) eğitimden sonra lisans diploması almaya hak kazanırlar. Mezun olabilmek için kredi toplamı 240 olan dersleri almak zorundadırlar. Lisans eğitimi süresince öğrencilerin akademik düşünce ve analiz yeteneği kazanmaları, İbraniceyi yazılı ve sözlü olarak doğru ve akıcı bir şekilde kullanabilme becerisini edinmeleri amaçlanmaktadır. Bunun yanı sıra İbrani edebiyatı, kültürü, felsefesi ve tarihine yönelik dersler de işlenmekte, öğrencilerin dil becerisi dışında bu konularda da bilgi sahibi olması amaçlanmaktadır.
    Bölümden mezun olan öğrenci sayısı yaklaşık 41’dir.  Anabilim Dalı’ndan mezun olacak öğrenciler Türk-İsrail ortak yatırımlarında, turizm firmalarında, dış ticaret şirketlerinde ve resmi kurumlarda (Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Büyükelçilikler, THY, eğitim kurumları vs.) iş bulabilmektedir. Aynı zamanda da akademik alanda da iş potansiyeline sahiptirler.
    Anabilim dalında lisansüstü eğitim olarak yüksek lisans ve doktora programları bulunmamaktadır. Bütünleşik Doktora Programı üzerinde çalışmalar sürdürülmekte olup konuyla ilişkin belgeler Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na gönderilmiştir.

 

 

Program Adı
DİL
Genel Kont.Genel Yerl.En Küçük PuanBaşarı SıralamasıEn Büyük Puan
ERCİYES ÜNİVERSİTESİ (KAYSERİ)/Edebiyat Fakültesi/İbrani Dili ve Edebiyatı4021203.48569
Dolmadı
281,12384
273,62885
Dolmadı
Dolmadı
61.500
57.800
325.89098

 

BU SAYFALARI DA İNCELEYİN

İTALYAN DİLİ VE EDEBİYATI TABAN PUANLARI

 

İSPANYOL DİLİ VE EDEBİYATI TABAN PUANLARI

 

ÇİN DİLİ VE EDEBİYATI TABAN PUANLARI

 

İBRANİ DİLİ VE EDEBİYATI

Değerlendirme
Değerlendirme Tarihi
Taban Puan Tabloları
İbrani Dili ve Edebiyatı Taban Puanları
Verilen Not
51star1star1star1star1star