NÜKLEER ENERJİ MÜHENDİSLİĞİ


 

Nükleer Enerji Mühendisliği Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları


Nükleer enerji mühendisliği taban puanları

 

Aşağıdaki tabloda Nükleer Enerji Mühendisliği Taban puanları nı bulabilirsiniz.

 

 

Mezunların Kariyer Olanakları
  • Ülkemizde nükleer enerji mühendislerinin iş olanakları oldukça sınırlıdır. Ancak bu mesleğin eğitimi sınırlı sayıda kişiye verildiğinden meslek elemanları araştırmaya yönelik kuruluşlarda görev alırlar. Bu meslekte yabancı dil çok önemli olduğundan, yabancı dil bilgisi iyi olanlar (özellikle İngilizce) daha iyi şartlarda ve daha kolay iş bulabilmektedirler.Nükleer enerji santrallerinde, enerji sektöründe, endüstriyel üretim tesislerinde, araştırma-geliştirme laboratuvarlarında, sağlık fiziği bağlamında hastane ve tıbbi laboratuvarlarda, kamu kurumlarında genellikle Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel Teknik Araştırma Kurumu) ve TEAŞ (Türk Elektrik Anonim ŞT.)’de çalışabilirler.Ülkemizde bu mesleği edinen öğrencilerin bir kısmı da yurt dışında çalışmaktadırlar.Bunların dışında üniversitenin bu bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışma olanağı da vardır.

Programın Amacı

  • Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümünde verilen eğitim/öğretim temel mühendislik konularında yeterince yüksek düzeyde olduğu için, mezunlarımız; programlama, enerji sistemleri, kontrol, ısı aktarımı, akışkanlar mekaniği, sayısal yöntemler, malzeme, modelleme ve simülasyon alanlarında nitelikli mühendis olarak yetişirler.
  • Öğrencilerin, nükleer mühendisliğin temel konuları olan, nükleer reaktör kor tasarımı, termal-hidrolik analiz, yakıt ve atık yönetimi, nükleer yakıt ve malzemeler, radyasyon güvenliği ve mühendisliği, zırhlama, enerji-çevre etkileşimi konularında yeterli bilgi ve hesaplama deneyimine sahip olarak mezun olmaları amaçlanır.
  • Özellikle yurt dışında lisans üstü çalışma yapmış olan mezunların önemli bir bölümü önde gelen uluslararası şirketlerde ve araştırma kurumlarında nükleer mühendis veya araştırmacı olarak görev yapmaktadır. Mezunlardan Türkiye’ye dönenlerin çoğu çeşitli üniversitelerde akademisyen olarak görev yapmaktadır.

 

Program Adı
SAYISAL
Genel Kont.Genel Yerl.En Küçük PuanBaşarı SıralamasıEn Büyük Puan
HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ (ANKARA)/Mühendislik Fakültesi/Nükleer Enerji
Mühendisliği (İngilizce)
6060344,47182
339,05000
354,61105
345,14583
97.525
95.185
82.400
67.100
416.14459
SİNOP ÜNİVERSİTESİ/Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi/Nükleer Enerji Mühendisliği3029250.57262
Dolmadı
0
252,42459
Dolmadı
Dolmadı
Dolmadı
180.000
307.66678
HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ (ANKARA)/Mühendislik Fakültesi/Nükleer Enerji
Mühendisliği (İngilizce) (KKTC Uyruklu)
1000

 

BU SAYFALARI DA İNCELEYİN

NÜKLEER TEKNOLOJİ TABAN PUANLARI

 

NÜKLEER TIP TEKNİKERİ TABAN PUANLARI

 

FİZİK MÜHENDİSLİĞİ TABAN PUANLARI

 

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ NÜKLEER ENERJİ MÜHENDİSLİĞİ

Değerlendirme
Değerlendirme Tarihi
Taban Puan Tabloları
Nükleer Enerji Mühendisliği Taban Puanları
Verilen Not
51star1star1star1star1star