SU ALTI TEKNOLOJİSİ


 

Su Altı Teknolojisi Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları


Su altı teknolojisi taban puanları

 

Aşağıdaki tabloda Su altı teknolojisi Taban puanları nı bulabilirsiniz.

 

 

Mezunların Kariyer Olanakları
  • Su altı Teknolojisi Teknikerlerinin çok geniş bir çalışma alanları mevcuttur. Başta denizcilik şirketleri ile su altı inşaat şirketleri olmak üzere, petrol şirketleri, sualtı danışmanlık ve projelendirme şirketleri, yurt içi ve yurt dışı dalış şantiyeleri, tersaneler, özel dalgıçlık ve kurtarma şirketleri, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, Türkiye Denizcilik İşletmeleri bünyesinde “basınç odası” bulunan hastaneler, oteller, tatil köyleri, özel tur şirketleri ve sualtı kazıları yapan arkeolojik ekipler su altı teknolojisi teknikerlerinin çok kolay iş buldukları yerlerdir.
  • Sualtı teknikerleri yurt dışında da kolayca iş bulma şansına sahipler. Özellikle denizden petrol çıkaran ülkelerde faaliyet gösteren şirketlerin daha fazla sualtı teknikerine ihtiyaçları olmaktadır. Uluslararası organizasyonlarla sualtı dalış turları düzenleyen yurtdışı turizm şirketleri de, sualtı teknikerlerinin dünyanın çeşitli ülkelerinde çalışmasını sağlayan kuruluşlardır.Sualtı teknolojisi teknikerleri kendi işyerlerini kurabilirler.
  • Kendi işini kuranlar daha çok arama – kurtarma şirketi, projelendirme ve danışmanlık şirketi ya da dalış malzemelerini pazarlayan şirketlerdir.İşin zorluğu, çalışma şartlarının ağır ve tehlikeli oluşu nedeniyle, çok az tercih edilen bir meslektir. Oysaki gerek yurtiçinden, gerekse de yurtdışından bu mesleğin elemanlarına olan talebe bakıldığında ve bu meslekte eleman çalıştıran sektör sayısının fazlalığı, kısa ve uzun vadede bu meslek elemanlarının işsizlik sorunu yaşamayacaklarının bir göstergesidir.Sualtı teknolojisi teknikerlerini istihdam eden sektörlerden, sanayi ve inşaat sektörü yapılan işin güçlüğünden dolayı daha çok erkek meslek elemanlarını tercih ederken, hizmet sektöründe ise örneğin otel ve tatil köylerinde bayan sualtı teknikerleri tercih edilmektedir

Neden su altı teknolojisi okumalıyım ?

  • Su altı Teknolojisi iki yıllık ön lisans programıdır. Programda 2 yıl eğitim verilmektedir. İlk yıl serbest dalış, can kurtarma ve aletli dalış eğitimi verilmekte ve Öğrencilerimiz ilk  yılın sonunda çeşitli dalış okullarında yardımcı dalgıç unvanı ile turizm dalgıçlığı alanında staj yapabilmektedirler.
  • Eğitimlerinin İkinci yılında öğrencilerimize  su altı sanayisinde kullanılan kaynak ve kesme eğitimi verilmektedir. ikinci yıl öğrencilere , batık kurtarma, su altı arama kurtarma, su altı film ve fotoğrafçılığı, su altı robotik sistemler (ROV), profesyonel yat kaptanlığı ve tahribatsız muayene (NDT) gibi dersler de verilmektedir.   Mezunlarımız bu iki yılın sonunda, Üniversitelerin Su altı Teknolojisi Programı  ve Deniz Kuvvetleri hariç Türkiye’de hiçbir kurumun veremediği, “Birinci Sınıf Sanayi Dalgıçlığı (First Class Diver) Diploması” ve “Basınç Odası Operatörlüğü” gibi çok değerli iki belgeye sahip oluyorlar .

 

Program AdıPuan TürüGenel Kont.Genel Yerl.En Küçük PuanEn Büyük Puan
İSTANBUL GEDİK ÜNİVERSİTESİ/Gedik Meslek Yüksekokulu/Su Altı Teknolojisi (Burslu)TYT22309.68192335.67323
EGE ÜNİVERSİTESİ (İZMİR)/Urla Denizcilik Meslek Yüksekokulu/Su Altı TeknolojisiTYT5050256.84141361.28605
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ-CERRAHPAŞA/Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu/Su Altı
Teknolojisi
TYT3031255.09099370.44967
İSKENDERUN TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (HATAY)/Denizcilik Meslek Yüksekokulu/Su Altı
Teknolojisi
TYT3031235.63863393.27213
ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ (ADANA)/Yumurtalık Meslek Yüksekokulu/Su Altı TeknolojisiTYT2526234.92963348.03845
SİNOP ÜNİVERSİTESİ/Meslek Yüksekokulu/Su Altı TeknolojisiTYT3031223.83494355.10418
İSTANBUL GEDİK ÜNİVERSİTESİ/Gedik Meslek Yüksekokulu/Su Altı Teknolojisi (Ücretli)TYT51213.24945213.24945
İSTANBUL GEDİK ÜNİVERSİTESİ/Gedik Meslek Yüksekokulu/Su Altı Teknolojisi (%50
İndirimli)
TYT1313183.01425308.90142

 

BU SAYFALARI DA İNCELEYİN

GEMİ İNŞAATI MÜHENDİSLİĞİ TABAN PUANLARI

 

DENİZCİLİK İŞLETMELERİ YÖNETİMİ TABAN PUANLARI

 

DENİZ BROKERLIĞI TABAN PUANLARI

 

GEDİK ÜNİVERSİTESİ

Değerlendirme
Değerlendirme Tarihi
Taban Puan Tabloları
Su altı teknolojisi Taban Puanları
Verilen Not
51star1star1star1star1star