TARIM MAKİNELERİ


 

Tarım Makineleri Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları


Tarım makineleri taban puanları

 

Aşağıdaki tabloda Tarım makineleri Taban puanları nı bulabilirsiniz.

 

 

Mezunların Kariyer Olanakları
  • Ülkemizde tarımda mekanizasyon, teknolojik gelişme ile birlikte gün geçtikçe daha da önem kazanmaktadır. Bu gelişmeye verilen öneme paralel olarak; tarım alet ve makineleri üretiminde aktif olarak görev alacak ara elaman olan bu meslek elemanlarına özel sektörde istihdam olanakları artacaktır.Tarım makineleri teknikeri, kamu kesiminde Orman, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarda, T.C. Zirai Donatım Kurumu fabrika ve bölge müdürlüklerinde, pancar ve tarım-kredi kooperatiflerinde görev alırlar.Öğrenim sırasında aldığı genel konstrüksiyon, imalat ve malzeme bilgisi nedeniyle serbest çalışma, tarım alet ve makineleri imal eden özel kuruluşlarda da iş bulma olanağına sahiptir.Çalışma koşullarından dolayı meslekte erkekler kadınlara oranla daha kolay iş bulma şansına sahiptirler.

Programın Amacı

  • Bölümün ana amacı tarım makineleri tasarım, geliştirme, seçim, işletim ve kullanım alanlarında lisans ve lisansüstü eğitim vermek ve uzman mühendisler yetiştirmektir. Ayrıca tarım makinalarının ulusal ve uluslararası standartlara uygunluğunu saptamak amacıyla denemeler yapılmakta ve rapor düzenlenmektedir. Tüm bunların yanında ulusal ve uluslar arası konferanslar, kısa kurslar ve seminerler bölümün düzenli aktiviteleri arasında yer almaktadır.
  • Amaç yeterli tarımsal ve tarım teknolojileri bilgileriyle donatılmış, Tarımsal üretimde, tarım makineleri sanayi sektöründe, tarıma dayalı sanayi vearaştırma kurumlarında tasarım, üretim, uygulama ve AR-GE çalışmalarındabaşarı ile görev alabilecek,Yaratıcı, hızlı düşünebilen, problem çözmede sistematik yaklaşıma sahip, takımçalışmasına yatkın,Çevreye duyarlı, sosyal ve meslekî etik bilincine, sorumluluğuna ve liderözelliklerine sahip,Mezuniyet sonrası eğitim ve araştırma süreçlerinde yetkin eğitici ve araştırıcılaryetiştiren, Bilimsel birikim ve beceriyi talep sahipleriyle paylaşan ve bunları yayan,Ulusal ve uluslararası yayınları izleyebilen Tarım Makineleri bölümü mezunu ziraat mühendisi yetiştirmektir.
Program AdıPuan TürüGenel Kont.Genel Yerl.En Küçük PuanEn Büyük Puan
EGE ÜNİVERSİTESİ (İZMİR)/Ege Meslek Yüksekokulu/Tarım MakineleriTYT3031228.09877415.16073
BURSA ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ/Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu/Tarım MakineleriTYT2525226.42994296.41158
KONYA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ/Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu/Tarım MakineleriTYT2021224.53025271.14297

 

BU SAYFALARI DA İNCELEYİN

TARIMSAL YAPILAR VE SULAMA TABAN PUANLARI

 

TARIM EKONOMİSİ TABAN PUANLARI

 

ORGANİK TARIM TABAN PUANLARI

 

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ TARIM MAKİNELERİ VE TEKNOLOJİLERİ MÜHENDİSLİĞİ

Değerlendirme
Değerlendirme Tarihi
Taban Puan Tabloları
Tarım Makineleri Taban Puanları
Verilen Not
51star1star1star1star1star