TARIMSAL GENETİK MÜHENDİSLİĞİ


 

Tarımsal Genetik Mühendisliği Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları


Tarımsal genetik mühendisliği taban puanları

 

Aşağıdaki tabloda Tarımsal genetik mühendisliği Taban puanları nı bulabilirsiniz.

 

 

Mezunların Kariyer Olanakları
  • Mezunlar özel sektörde tohumluk üretimi, çeşit ıslahı, pazarlaması vb alanlarda faaliyet gösteren firmalarda; moleküler genetik, doku kültürü, biyoteknoloji alanlarında faaliyet gösteren firmalarda istihdam olanağı bulacaklardır. Mezunlar aynı zamanda genel ziraat mühendisliği bilgilerine de sahip olacaklarından tarımsal üretim ve ilgili alanlarda faaliyet gösteren tüm firmalarda istihdam edilebilirler. Bunun dışında kamuda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesindeki ilgili kurumlarda; Tarım ve Kredi Kooperatifleri, tarımla ilgili üretici birlikleri (ör. Tariş, Çukobirlik, Pankobirlik vb) bünyesinde; Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM)’nde olmak üzere oldukça geniş bir iş alanında istihdam edilebilirler.
    Ayrıca, girişimciliklerini kullanarak tarımsal üretim, danışmanlık vb konularda kendi özel işletmelerini açabilirler. Türkiye ve yurtdışındaki üniversitelerde ilgili yüksek lisans ve doktora programlarına kayıt olarak akademik kariyer de yapabilirler.

Programın Amacı

  • Ziraat mühendisliği temel bilgilerine ilave olarak bitki genetiği, klasik ve biyoteknolojik ıslah yöntemleri ile tohum teknolojisi konularına odaklanan, bilimsel esaslara dayalı çağdaş bir eğitim-öğretim programı uygulayarak bitki ıslahı ve genetiği konusunda uzmanlaşmış tarımsal genetik mühendisleri yetiştirmektir.
  • Alanın gerektirdiği tüm çağdaş eğitim-öğretim olanaklarını kullanarak ve uluslararası ortak öğretim programları uygulayarak bilimsel, teknolojik ve sosyal yönden donanımlı, vizyon sahibi mezunlar veren; yerli ve yabancı öğrencilerin öncelikle tercih ettiği bir bölüm olmak eğitim-öğretim açısından öncelikli hedeflerimizdir. Ayrıca bilimsel araştırmalar açısından bitki ıslahı ve genetiği alanında uluslararası alanda bir referans merkezi olmak ve ürün odaklı projeler yürüterek üniversite-özel sektör işbirliğini hayata geçiren örnek bir bölüm olmak bölümümüzün temel hedefleridir.
Program Adı
SAYISAL
Genel Kont.Genel Yerl.En Küçük PuanBaşarı SıralamasıEn Büyük Puan
NİĞDE ÖMER HALİSDEMİR ÜNİVERSİTESİ/Tarım Bilimleri ve Teknolojileri
Fakültesi/Tarımsal Genetik Mühendisliği (İngilizce)
3031265,93875
290,37755
300,25395
301,00183
235.826
161.797
137.000
113.000
386.04395

 

BU SAYFALARI DA İNCELEYİN

TARIMSAL YAPILAR VE SULAMA TABAN PUANLARI

 

TARIMSAL BİYOTEKNOLOJİ TABAN PUANLARI

 

TARIM EKONOMİSİ TABAN PUANLARI

 

NİĞDE ÖMER HALİSDEMİR ÜNİVERSİTESİ

Değerlendirme
Değerlendirme Tarihi
Taban Puan Tabloları
Tarımsal genetik mühendisliği Taban Puanları
Verilen Not
51star1star1star1star1star