ÜNİVERSİTE TREND

2019 Üniversite Trendleri Neler ?

Üniversite Sınavı

2019 üniversite sınavı gönderilerimize hoş geldiniz.

Bu yazımızda 2 soru cevaplamaya çalışacağız…

2018 YKS sınavında neler oldu ?

2019 YKS’de neler olacak ?

2019 yılında üniversite sınavına gireceklerin 2018’de neler olduğunu iyi anlaması lazım. Çünkü aynı sorunlar başlarına gelebilir.

2018 yılı üniversite sınavları tarihinde bir dönüm noktası oldu. Çünkü daha önce yapılan sınavların yerine ÖSYM farklı bir sınav yapacağını duyurdu. Bu duyuruya göre 2018’de yapılacak sınav daha önce yapılanlar gibi bilgiye ve ezbere dayalı bir sınav değil, analitik düşünceye dayalı bir sınav olacaktı. Yani yorum gücünü bilgi ile birleştiren bir sınav.

Henüz müfredat değişmemişken, bu tip bir sınav örneği öğrencilere yapılamamışken böyle bir karar alınması elbette sınava gireceklerin sinirlerini bozdu. Belirsizlik oluştu ve belirsizlik insan hayatında en büyük cehennemdir.

Öğrenciler nasıl bir sınav geliyor bilemediler

Öğrenciler kendilerini nasıl bir sınavın beklediğini bilmeden derslere çalışmaya devam ettiler. Başka çareleri de yoktu çünkü okulda aldıkları müfredatta, ek olarak gittikleri dershanelerde ya da ellerindeki soru kitapçıklarında böyle yapılacak bir sınava dair hiçbir ipucu yoktu. TYT AYT puanlarını dahi hesaplayamadılar.

Bu endişeler dile getirildi ve ÖSYM en azından TYT için örnek bir sınav yayınlayayım dedi ve bir sınav yayınladılar. Sınav beklentilere göre kolaydı ve çoğu öğrenci endişelerinden arındı.

Gelin görün ki 2018 gerçek TYT ve AYT sınavlarında daha önce yayınlanan sınava benzer hiçbir şey sorulmadı. Çok daha zor bir sınav öğrencileri bekliyordu.

2018 Üniversite Sınavında nasıl sorular soruldu?

İnanılmaz uzun Türkçe paragraf soruları soruldu. Türkçe sınavlarına zaman yetmedi. Matematik yorumla birleştirilmeye çalışılınca ortaya TÜRKO-MAT diye bir ders çıktı. Bu ne demek şu demek mesela Geometri dersinde doğru dürüst geometrik şekiller bile çıkmadı. Yazılı Geometri soruları ortaya çıktı. Paragraf denilebilecek Matematik soruları ortaya çıktı.

Her zaman 6-7 problem sorusu çıkarken ilk sınavda 20 ye yakın problem sorusu çıktı. İkinci sınavda ise tek paragrafta 2-3 adet soru yapılması istenen garip şekiller ortaya çıktı. Bir formüle bağlı olan birden fazla soru vardı. Formülü bilirsen yapıyordun bilemezsen tek formülden birkaç soru kaybediyordun.

Fen sorular nispeten daha doğru dürüst şekilde organize edilmişti. Zorluk derecesi ve sorular makul seviyedeydi.

…Parası olanın daha iyi okul ve bölümlerde okuyacağı bir döneme girdik. Ekonomik kriz devlet okulu taban puanlarını daha da yükseltecek

Tercih dönemi ise sınavdan daha zor geçti. Çünkü bu yeni sınav sisteminde hiç kimse nasıl tercih yapacağını bilemedi. Yeni sistemde puanların nasıl oluşacağını bilmeyen öğrenciler aşağı ya da yukarı marj belirlemekte zorlandılar.

Tercih Dönemi

Tercih sonuçlarında 450 puan alan öğrenciler açıkta kaldı 250 puan alan öğrenciler ise hiç beklemedikleri , kendilerinin bile inanamadıkları bölümlere girdiler.

Değerli 2019 YKS üniversite sınavı adayları. İşte böyle bir ortamda sınava gireceksiniz. Sizlere tavsiyemiz sınava, yeni sisteme göre oluşturulan soru bankaları ile hazırlanın. ÖSYM, deneme sınavı açıklarsa kolaylığına kanmayın çünkü çok daha zor bir sınav sizi bekliyor olacak.

Ülkemizin içinde bulunduğu adı konmamış Ekonomik kriz, vakıf üniversitesi puanlarını vurdu. 30 bin TL’nin altında özel üniversite kalmadı. Bu rakamlar 2019’da muhtemelen çok yükselecek.

Bu da Devlet okulları puanlarının daha da yükselmesine , özel okul puanlarının aynen 2018’de olduğu gibi düşmesine yol açacak. Yani ailenizin parası varsa Vakıf üniversitelerinde puanınıza göre çok çok iyi bir bölümde okuyabileceksiniz.

Ailenizin eğitiminize ayıracak parası yoksa sizi çok daha zorlu bir rekabet bekliyor olacak. Çünkü devlet okullarının puanları ve sıralamaları 2018’de yükseldi. 2019’da da bu trendin devam etmesini bekliyorum.

Vakıf üniversitelerinde taban sıralaması 100 bin olan yerler 2018’de 200-300 binlere çıktı. Bu 2019’da artarak devam edecek. Çünkü üniversiteler daha da pahalılaşacak ve kontenjanlar dolmayacak.

 

Bölümlerle ilgili Trendlerin ne olacağını bir sonraki makalemizde bulacaksınız. Sitemizi https://robotercih.com takip etmeye devam edin.

 

 

 

Değerlendirme
Değerlendirme Tarihi
Taban Puan Tabloları
Üniversite TREND
Verilen Not
51star1star1star1star1star

Kimler Neler Demiş?

avatar