Yatay Geçiş Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Yatay Geçiş hakkında bilmeniz gerekenler

Yatay geçiş ile ilgili herşey

Yatay Geçiş Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Merhaba arkadaşlar.

Bu sayfamızda yatay geçişle  ilgili her şeyi bilgilerinize sunacağız. Genelde öğrenciler bu konu ile ilgili bilgi arıyorlar ve sağlıklı bilgi bulamıyorlar.

  • Öğrenci bir bölüm kazanıyor ve bölümün kendisine uygun olmadığını düşünüyor. Yatay geçişle ya kendi üniversitesinde ya da başka bir üniversitede farklı bir bölüme geçmek istiyor.
  • Diğer yandan bazı öğrenciler ise kazandıkları bölümü farklı bir bölüm ile taçlandırmak yani 2 Lisans diploması istiyorlar. Buna da Çift ana dal programı deniyor. Bunu kendilerini geliştirmek için isteyen öğrenciler olduğu gibi, okuduğu bölümün iş bulmak için yeterli olmadığını düşünenlerin sayısı da az değil.

Şimdi gelelim yatay geçiş çeşitlerine :

Kurum İçi Yatay Geçiş

Kurum içi yatay geçiş, okuduğunuz okulda farklı bir bölüme geçmek için başvurduğunuz bir yatay geçiş şeklidir. Yani aynı üniversitede farklı bir bölüme geçmek tir.

Öncelikle şunu belirterek konuya başlayalım ki “Her okulun kendi yatay geçiş kuralları vardır”. Bunlara yatay geçiş yönetmeliği denir. Her okulun belirlediği kurallar olduğu gibi, bölümlere göre kontenjanlar da farklıdır. Bu kontenjanlar bölüm kontenjanının %15’ini geçemez ve kontenjanları üniversitenin internet sitesinden veya öğrenci işlerinden ve eğer varsa Yatay geçiş kurullarından öğrenebilirsiniz.

Bilmeniz gereken kavramlardan biri GNO ‘dur. Bu “Genel Not Ortalaması” demektir. Yatay geçiş ve çift ana dal programları için bu not ortalamasına ihtiyacımız olacak. Bu ortalama öğrencinin hazırlık sınıfı hariç, geçiş yapmak istediği döneme kadar almış olduğu tüm derslerin kredilerine göre ağırlıklandırılmış not ortalamasını gösterir.

Yani neymiş hazırlıkta aldığımız notların ortalaması değil bu, hazırlık dışında aldığımız kredilerin ağırlıklandırılmış not ortalaması.

Mesela birinci sınıfın sonunda o seneki ortalamanızı gösterir. Bu ortalamayı dönemsel olarak Üniversite size bir not çizelgesi ile bildirecektir.

Peki üniversitede kredi nedir ? Üniversitede her aldığınız dersin bir kredi puanı vardır. Bu kredi puanı aslında o dersin önemini gösterir. Örneğin bir Mühendislik bölümünde Fizik 6 kredi, iş güvenliği ise 2 kredi olabilir. Her dönemde almanız gereken minimum ve maksimum bir kredi seviyesi vardır. Mesela dönemsel olarak 20-40 kredi arasında toplam ders alabilirsiniz. Bunları dönem başında seçeceksiniz. Bazı dersler zorunludur bazı dersler ise seçmelidir. Üniversitede size bir danışman atanır ve bu danışman size yukarıdaki konularda yardımcı olur.

İşte bu kredilere göre dönem ve sene sonunda sizin GNO’nuz ortaya çıkar. Yani ağırlıklandırılmış not ortalamanız.

Aynı okulda farklı bir bölüme yatay geçiş nasıl yapacağım ?

Şimdi bunu anlatalım. 2 şekilde geçiş yapabilirsiniz.

  1. GNO ile yatay geçiş (En az 2.00 ortalama aranır)
  2. Merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş

Öncelikle GNO’un okulun açıkladığı ortalamanın altında olmaması gerekiyor. Bu ortalama okula göre değişiyor. Bazı okullar yatay geçişi zorlaştırmak adına bu ortalamayı 3 hatta 3.50-3.60 a kadar çıkarıyorlar. Bunu yapmasalar her sene tüm öğrenciler başka bölümlere geçmek ve o bölümleri denemek isterlerdi. Türkçe bir bölümden ingilizce bir bölüme geçmek için ingilizce sınavını vermeniz gerekiyor.

Kaydını dondurmuş olman yada izinli olman yatay geçiş başvurusu yapmana engel değildir. Ancak başvuru yapmadan önceki sene tüm derslerde en az CC almış olman gerekiyor.

Diğer yandan çok ender olarak farklı YKS yerleştirme puanı ile başka bölüme giriş yapmak isteyenler oluyor. Mesela öğrenci Eşit ağırlıkla bir bölüm kazanmış, aynı okulda bir mühendislik bölümüne geçmek istiyor. İşte o zaman başvuru için YKS puanının o bölüme yetmesi gerekiyor. Ayrıca bazı okullar bunun yanı sıra ortalamaya da bakıyor. Yani bu tür bir geçiş epey zor. Zaten birçok üniversite kendi fakültesinden olmayan bir geçişe izin vermiyor.

Ne zaman yatay geçişe başvurabilirim ?

En önemli bilgi hazırlıkta başvuru yapamazsın.

Başvuru yapmak için Lisans programlarında birinci sınıfı bitirmen gerekiyor. Başvuru birinci sınıfın başından itibaren 5 dönem devam edebiliyor. Yani 2.sınıfın ilk döneminin sonuna kadar başvuru hakkı var. Sonrasında başvuru hakkı bitiyor.

Önlisans’da ise ilk senenin birinci dönemini bitirince başvuru yapabiliyorsun.Yani Önlisans öğrencisi isen 1 dönem bitirip başvuru yapabilirsin.

Devlet üniversitelerinden Vakıf üniversitelerinde geçiş için  YKS puanına bakılıyor. Ama gene de GNO’nun 2 nin altında olmaması gerekiyor. Vakıf üniversitelerinde tam burs kontenjanı boş değilse tam burs alamazsın, ki genelde tam burslularda yer yok. Tam bursun bir altına geçebilirsin. Yani bu %75 yada %50 burslu olabilir. Tam burslu şekilde bir vakıf üniversitesinde okuyorsan gene tam burslu şekilde başka bir bölüme geçme kararını okulun yatay geçiş kurulu verir. Dilerlerse burslu geçemezsin der dilerlerse bursunu devam ettirirler.

Genel olarak tüm üniversitelerde bu kurallar uygulanır. Ama bazı okullar bunlarla yetinmez ve kendi sınavlarını yapar , hatta seni mülakata sokar. Bu mesela Boğaziçi Üniversitesinde böyledir. Yetenek bölümlerine geçiş yapmak isteyen öğrencilerin Yetenek sınavında başarılı olmaları gerekir.

Bazı bölümlerde ek maddeler uygulanabilir. Mesela pilot olmak istiyorsan pilot olmana engel olacak bir sağlık sorununun bulunmaması gerekiyor. Gözün iyi görecek, daha önce adli sicil kaydın bulunmayacak gibi… Ya da Gastronomi okumak istiyorsun. Malum Gastonomi sağlık ile ilgili bir konu. Senden ekstra olarak sağlık raporu isterler. Yani sende HIV, Hepatit gibi virüslerin bulunmaması gerekiyor.

kurum dışı yatay geçiş

Kurumlar Arası Yatay Geçiş

Kurumlar arası yatay geçiş ‘de aynen Kurum içi yatay geçişte olduğu gibi 2 çeşit yapılır

  1. GNO ile yatay geçiş (En az 2.50 ortalama aranır)
  2. Merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş

GNO ile geçişlerde en az aranan ortalama 2.50 olsa da bu ortalama yatay geçiş için yeterli olmayabilir. Çünkü kontenjanlar az olduğundan sizden daha fazla ortalaması olan birileri girebilir. Bu sebeple bu tip yatay geçişlerde okula göre 3 civarı bir ortalama bile yetmeyebilir.

Çok özel okullarda mesela Boğaziçi üniversitesinde bu geçişler 3.80-3.90 gibi ortalamalarla yapılmaktadır. Bu ortalamanın dışında ingilizce testi, kendi bölümünüz ile ilgili bir sınav ve mülakat gibi aşılması gereken zor süreçler vardır. Ama normal üniversitelerde genelde ortalamaya bakılarak alım yapılır.

Eğer ortalamanız 2.50’nin altındaysa Merkezi yerleştirme puanı ile de başvuru yapabilirsiniz. YKS puanınız geçmek istediğiniz okulun bölümüne yetiyorsa başvuru yapabilirsiniz. Ama gene seçim aşamasında en yüksek GNO ortalaması olan öğrenciler tercih edilecektir.

Bu başvurular da aynen Kurum içi yatay geçişte olduğu gibi Lisans programlarında birinci sınıfın sonundan başlar. Önlisans’da ise ilk sınıfın birinci dönemi başlar.

 

 BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ YATAY GEÇİŞ KOŞULLARI

yatay geçiş hakkında bilmeniz gerekenler 2019yatay geçiş hakkında bilmeniz gerekenler 2018,

yatay geçiş hakkında bilmeniz gerekenler

Değerlendirme
Değerlendirme Tarihi
Taban Puan Tabloları
Yatay Geçiş
Verilen Not
51star1star1star1star1star